Chlad v zimě, horko v létě, hluk
Studená okna a chlad
Starší okna často trpí prochládáním v zimě. Stačí být v blízkosti skel, aby byl cítit chlad, který přes skla sálá. Křídlo lze seřídit, přetěsnit, ale největší plochu, přes kterou chlad prostupuje do místnosti jsou skla. Jednoduchá skla lze vyměnit za dvojskla, dvojskla za trojskla. Snadno a bez bourání lze s původními okny efektivně rychle a čistě bez nepořádku dosáhnout parametrů nových oken.
Výhodou je úspora energie, omezení rosení oken a zejména celková pohodová atmosféra bez chladu sálajícího od oken.
Přehřívání skel sluncem
V letním období se mohou některé místnosti směrované na osluněnou stranu přehřívat. Sklo pak působí jako nežádoucí vyhřívaná plocha. Řešením je výměna původních skel za skla s protisluneční úpravou. Takový typ speciálního zasklení dokáže odstínit solární teplo a odrazit žár od vnější tabule skla.
Hluk procházející okny
Pokud jsou okna správně osazena ve stavebním otvoru, dobře utěsněna a seřízena, pak procházející hluk přes skla lze vyřešit protihlukovou variantou speciálních skel. Jedná se o vrstvené sklo, kdy mezi dvě tabule skla je ve výrobě vlepena speciální měkčená fólie, která funguje jako tlumič přenosu vibrací. Běžná dvojskla a trojskla mají prostup hluku přibližně 30 -32 dB (decibel). S protihlukovými skly nedosáhnout zlepšení o 10 i více decibelů. Lidské ucho běžně rozpozná hranici přibližně 3 dB, a 5 dB je uchem již dobře rozeznatelná hladina hluku. Rozdíl 10 dB pak můžeme považovat za velmi kvalitní odhlučnění proti původnímu hluku.